Karpacz to miasteczko leżące u stóp Śnieżki, najwyższego szczytu w Karkonoszach. Malownicze trasy przez to zachwycające pasmo górskie zaczynają się właśnie tutaj. Wieczorne spacery kameralnymi uliczkami Karpacza, w lecie tonącymi w zieleni, zimą bajecznie białymi, na zawsze zapadają w pamięć. Karpacz leży nieopodal Jeleniej Góry, tuż obok granicy Polski z Czechami...
Teoria i historia
Podobno pierwsza osada poszukiwaczy złota powstała tu już w XII w. Od wieku XVII zgodnie sąsiadują ze sobą w Karpaczu katolicy i ewangelicy – ci drudzy wywodzą się głównie od Czechów, którzy wyemigrowali tu po wojnie trzydziestoletniej (1618-48). Najbardziej znany zabytek miasteczka jest związany właśnie z protestantami – to świątynia Wang, drewniany ewangelicki zbór. Został tu sprowadzony w roku 1844 przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV z norweskiego miasta Vang.
Co ciekawe, pod swoją obecną nazwą Karpacz istnieje zaledwie kilkadziesiąt lat. Do 1945 r. nosił miano Krzywej Góry lub – gdy podlegał pod zwierzchnictwo niemieckie – Krummhubel, co znaczy mniej więcej to samo. Ta nazwa wzięła się od grzbietu, na którym leżało centrum miasteczka. „Karpaczem” osadę nazwano w 1946 r., zaś prawa miejskie przyznano jej w roku 1960.
Karpacz jest prężnie działającym ośrodkiem sportowym. Działa tu kilkanaście ośrodków narciarskich, podziwiać można też 2 skocznie narciarskie (tylko jedna – Orlinek – wciąż funkcjonuje jako obiekt treningowy; Karpatka wymaga gruntownego remontu). Latem zaś okolice można zwiedzać pieszo (organizuje się m.in. marszobieg na Śnieżce) lub rowerem, korzystając ze świetnie przygotowanych tras dla kolarzy górskich. Dodatkową sportową atrakcją jest Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Kopernika 2. Najwięcej eksponatów wiąże się z narciarstwem i saneczkarstwem, ale to nie wszystko...
Karpacz dzisiaj – oczami turystów:
Karpacz to najfajniejsze miejsce w polskich Karkonoszach. Nie może być inaczej – czy jakieś inne urocze miasteczko leży tuż pod Śnieżką? :) Zabudowa miasteczka jest tradycyjna, wygląda super nie tylko w dzień, ale i o zmierzchu, kiedy wszystko jest ładnie oświetlone i tworzy romantyczną atmosferkę. Sporo tu zabytków, a na wiosnę i w lecie wszystko tonie w zieleni... Można sobie wyobrazić, jak pięknie wygląda tu polska złota jesień – a jeszcze piękniej mroźna, biała zima! Kiedy najlepiej jechać do Karpacza? Zawsze :)
To świetny wybór dla aktywnych, lubiących łazić po górach. Tu zaczyna się większość najważniejszych karkonoskich szlaków, przede wszystkim – można w dowolnej chwili (oczywiście, jeśli pogoda pozwala) dostać się na Śnieżkę, która góruje nad miastem od południa. To najwyższy szczyt w Karkonoszach (1602 m n. p. m.) i... najwybitniejszy w Polsce. Chodzi tu o wskaźnik, który określa, jak bardzo szczyt wybija się ze swojego otoczenia – w Polsce żaden szczyt nie dorównuje w tym Śnieżce. Na szczycie znajduje się restauracja i obserwatorium meteorologiczne, które wyglądają jak kosmiczne statki :) A po drugiej stronie zbocza są już Czechy...
Niesamowite krajobrazy rozpościerają się jednak nie tylko ze Śnieżki. Amatorzy górskich wycieczek na pewno nie będą się tu nudzić – każdy znajdzie tu trasę dla siebie, także początkujący. Szczególnie piękne widoki można zobaczyć ze schroniska Samotnia w okolicy Doliny Małego Stawu. Można tam dotrzeć, idąc niebieskim szlakiem od świątyni Wang ok. 1h. Te tereny znajdują się – podobnie jak Śnieżka – na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmuje je ścisła ochrona.
Zimą też da się chodzić po Karkonoszach – ale czy nie lepiej wtedy poszaleć na stoku? :) Karpacz to super miejsce dla narciarzy i snowboardzistów, jest tu kilkanaście kompleksów narciarskich o wysokim standardzie, zawsze przygotowanych dla wielbicieli białego szaleństwa. Największe z nich to stacja narciarska Biały Jar i kompleks narciarski Kopa, wyposażone w nowoczesne wyciągi i mogące się pochwalić najlepszymi trasami.
Ci, którzy od sportu wolą zwiedzanie, też nie będą się nudzić w Karpaczu. W pierwszej kolejności trzeba zobaczyć świątynię Wang, która stała się już symbolem miasteczka. Działa tu też kilka ciekawych, niestandardowych muzeów: wspaniałe dla dzieciaków Muzeum Zabawek czy Muzeum Sportu i Turystyki. Koniecznie trzeba się też wybrać na wycieczkę do pobliskiej Jeleniej Góry (ok. 17 km na północ) – to niezwykle urokliwe miasteczko z przepiękną starówką!
Karpacz jest wyjątkowy nie tylko na tle innych kurortów w Karkonoszach, ale i w skali całego kraju. Zaciszne miasteczko o pięknej architekturze, położone u stóp jednego z najpiękniejszych polskich szczytów, urocze o każdej porze roku... Magii Karpacza nie da się opisać – trzeba doświadczyć jej samemu...